Liga proti rakovine, piatok trinásteho.

Autor: Andrea Soukupová | 13.4.2012 o 14:45 | (upravené 13.4.2012 o 14:51) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  21x

Ešte stále je medzi nami veľa ľudí považujúcich rakovinu za tajomnú chorobu, ktorá náhle zaútočí ako krutá nepriazeň osudu a proti ktorej sa nedá nič robiť. Mnohí sú toho názoru, že je lepšie nespomínať jej pravé meno a radšej o nej nehovoriť. To je veľká chyba. Táto "pštrosia" politika narobila už veľa zla. Medicínsky vedný odbor, ktorý sa zaoberá nádormi, sa volá onkológia. Rozoznávame onkológiu klinickú a experimentálnu. Klinická onkológia sa zaoberá výskytom, diagnostikou a liečbou, experimentálna onkológia sa venuje základnému a klinicky orientovanému výskumu nádorov.

V súčastnosti sa problému rakoviny venuje veľká pozornosť vo všetkých médiách – v tlači, rozhlase, televízii. Žiaľ, sme svedkami toho, že často sa zjavujú skôr senzačné, vedecky nepodložené a aj celkom zavádzajúce ako pravdivé informácie. Týka sa to najmä liečby rakoviny. A to treba uviesť na správnu mieru.

Dnes sa o rôznych druhov rakovinových ochorení vie vďaka vedeckému pokroku veľa, ale verejnosť má stále málo správnych informácií. Prečo asi? Jednou z príčin môže byť aj to, že mnohí odborníci z oblasti medicíny nechcú ľudí zaťažovať výkladom o niečom, čo sa ťažko vysvetľuje. Najmä takých ľudí, ktorí často nemajú ani základné vedomosti o skladbe tela o jeho biologických vlastnostiach. S tým nemožno súhlasiť.

Práve naopak.
O rakovine treba mať čo najviac informácii:
Poznatky o vzniku, vývoji a raste rakovinových nádorov môžu prispieť k tomu, že toto ochrenie sa stane menej tajomným a menej obávaným.
Vedomosti o rizikových faktoch vzniku rakoviny pomáhajú v tom, že sa môžeme brániť aj sami, čo oslabuje pocit bezmocnosti .
Aspoň čiastočná znalosť lekárskej terminológie uľahčuje styk s odborníkmi, pomáha rozširovať poznatky o rakovine a záujem o pokrok v prevencii, diagnostike a v liečbe i výskume tejto choroby...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Pixar nikdy nedobehneme, ale máme iné prednosti, hovorí autorka Lichožrútov

Drž sa ľudí, ale drž sa od nich ďalej! Pravidlo jeden pre ponožkožrúta.

ŠPORT

Predviedol sólo od polovice ihriska. Weiss strelil v Katare krásny gól

Slovenský reprezentant strelil svoj desiaty gól v prebiehajúcej sezóne a patrí k najlepším kanonierom súťaže.

KOMENTÁRE

Ktorý Boh mohol toto dopustiť? (Píše Michal Havran)

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.


Už ste čítali?