Liga proti rakovine, piatok trinásteho.

Autor: Andrea Soukupová | 13.4.2012 o 14:45 | (upravené 13.4.2012 o 14:51) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  21x

Ešte stále je medzi nami veľa ľudí považujúcich rakovinu za tajomnú chorobu, ktorá náhle zaútočí ako krutá nepriazeň osudu a proti ktorej sa nedá nič robiť. Mnohí sú toho názoru, že je lepšie nespomínať jej pravé meno a radšej o nej nehovoriť. To je veľká chyba. Táto "pštrosia" politika narobila už veľa zla. Medicínsky vedný odbor, ktorý sa zaoberá nádormi, sa volá onkológia. Rozoznávame onkológiu klinickú a experimentálnu. Klinická onkológia sa zaoberá výskytom, diagnostikou a liečbou, experimentálna onkológia sa venuje základnému a klinicky orientovanému výskumu nádorov.

V súčastnosti sa problému rakoviny venuje veľká pozornosť vo všetkých médiách – v tlači, rozhlase, televízii. Žiaľ, sme svedkami toho, že často sa zjavujú skôr senzačné, vedecky nepodložené a aj celkom zavádzajúce ako pravdivé informácie. Týka sa to najmä liečby rakoviny. A to treba uviesť na správnu mieru.

Dnes sa o rôznych druhov rakovinových ochorení vie vďaka vedeckému pokroku veľa, ale verejnosť má stále málo správnych informácií. Prečo asi? Jednou z príčin môže byť aj to, že mnohí odborníci z oblasti medicíny nechcú ľudí zaťažovať výkladom o niečom, čo sa ťažko vysvetľuje. Najmä takých ľudí, ktorí často nemajú ani základné vedomosti o skladbe tela o jeho biologických vlastnostiach. S tým nemožno súhlasiť.

Práve naopak.
O rakovine treba mať čo najviac informácii:
Poznatky o vzniku, vývoji a raste rakovinových nádorov môžu prispieť k tomu, že toto ochrenie sa stane menej tajomným a menej obávaným.
Vedomosti o rizikových faktoch vzniku rakoviny pomáhajú v tom, že sa môžeme brániť aj sami, čo oslabuje pocit bezmocnosti .
Aspoň čiastočná znalosť lekárskej terminológie uľahčuje styk s odborníkmi, pomáha rozširovať poznatky o rakovine a záujem o pokrok v prevencii, diagnostike a v liečbe i výskume tejto choroby...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Osem zásadných zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Kto si málo sporí a príliš často mení zamestnanie, dostane o niečo nižší úver ako doteraz.

BRATISLAVA

Bol priekopník – utečenec. Jeho meno zmizlo z novín aj z histórie

Václav Nedomanský má zo svetových šampionátov deväť medailí.


Už ste čítali?