Toyoty budú vedieť, na akej vlne práve ste.

Autor: Andrea Soukupová | 21.4.2012 o 20:49 | (upravené 21.4.2012 o 20:56) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  24x

Toyota v súčasnosti vyvíja systém, ktorý by mal rozoznať náladu vodiča. V závislosti na nej by potom bolo upravené chovanie automobilu pred blížiacim sa nebezpečenstvom. Niektoré prvky pripravovaného systému by sa vo vozidlách japonskej automobilky mohli objaviť do šiestich rokov.


Vyvíjaný systém rozozná, či je vodič smutný, veselý, nahnevaný, alebo je emocionálne v pokoji. Podľa nálady šoféra systém následne zistí, ako veľmi je rozptýlený. V prípade potreby by potom zasiahli bezpečnostní asistenti auta.
Ak je vodič nahnevaný alebo inak rozrušený, jeho reakčná doba na prípadné nebezpečenstvo je dlhšia, než keď je v pokoji. V prípade hroziacej zrážky by potom systémy auta zareagovali rýchlejšie, než ak by bol vodič pokojný.

Prototyp systému používa kameru, ktorá sleduje tvár vodiča a rozoznáva jeho emócie. Kamera náladu rozozná pomocou 238 bodov na vodičovej tvári. Vďaka väčšiemu množstvu bodov systém funguje i v prípade, keď má vodič na tvári okuliare alebo má zavadzajúce fúzy.

Japonská automobilka systém, ktorý rozoznáva náladu vodiča vyvíja už od roku 2006, ešte však nestanovila pevný dátum, kedy sa tento systém objaví na trhu. Jonas Ambeck, senior manažér pre moderné technológie, však tvrdí, že súčasný, základný výskum by mal byť hotový za dva až tri roky. Vybrané prvky systému by sa tak podľa jeho slov mohli v sériových autách objaviť za šesť rokov. Tie najjednoduchšie prvky, na ktorých by nezávisel život vodiča, by mohli byť dostupné ešte skôr.

Vyvíjaný systém by podľa Ambecka mohol byť kombinovaný s budúcimi mobilnými telefónmi. Systém by tiež mohol byť určený pre ďalšie úlohy, napríklad by mohol rozsvietiť displej navigácie len v čase, keď by vodič na neho hľadel.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?