Správny postoj ku kategorizácii ubytovacích zariadení

Autor: Andrea Soukupová | 25.9.2013 o 11:36 | (upravené 25.9.2013 o 12:33) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  44x

V mnohých krajinách, kde sa dbá na serióznosť pre zákazníkov ubytovacích zariadení, má klasifikácia svoje jasné pravidlá. U nás tiež má oporu v zákone, ale akosi sa kontrola neuplatňuje. Alebo len mierne a postihy sú len na úrovni upozornení. Určite ste sa mnohí z vás ako zákazníci počas letnej sezóny stretli s tým, že ste sa ubytovali v penziónoch, apartmánoch, alebo hoteloch a všetky vyzerali čo sa týka poskytovaných služieb rovnako. Aj keď kategorizáciu by mali mať podľa zákona rôznu. Tak ako toda tomu je ?

V mnohých krajinách, kde sa dbá na serióznosť pre zákazníkov ubytovacích zariadení, má klasifikácia svoje jasné pravidlá. U nás tiež má oporu v zákone, ale akosi sa kontrola neuplatňuje. Alebo len mierne a postihy sú len na úrovni upozornení. Určite ste sa mnohí z vás ako zákazníci počas letnej sezóny stretli s tým, že ste sa ubytovali v penziónoch, apartmánoch, alebo hoteloch a všetky vyzerali čo sa týka poskytovaných služieb rovnako. Aj keď kategorizáciu by mali mať podľa zákona rôznu. Tak ako toda tomu je ?N

Napríklad taký penzión musí mať nepretržitú službu ! Penzión sa často zamieňa s pojmom štúdio, alebo apartmánový dom. V zákone sa napríklad uvádza, že penzión je ubytovacie zariadenie dokonca hotelového typu s najmenej piatimi izbami - štúdiami alebo apartmánmi. Áno, musí mať stálu službu. Nielen pri ubytovaní hostí, ale nepretržite 24 hodín. Hosťom MUSÍ zabezpečovať podávanie raňajok či plnú penziu.

Čo sa týka kontrolného orgánu, je ním SOI. Tá robí pravidelné kontroly a toto leto aj upozorňovala často na nedodržiavanie podmienok legislatívy - s požiadavkami vyhlášky MH SR č. 277/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú klasifikačné znaky na ubytovacie zariadenia pri ich zaraďovaní do tried (ďalej len vyhláška o kategorizácii) a zistiť súčasný stav kvality pohostinských, ubytovacích a doplnkových služieb v súlade s požiadavkami právnych predpisov, platných v oblasti ochrany spotrebiteľa.

Preto ma nedávno počas dovolenky potešil šikovný spôsob, ako sa tomu postavil majiteľ ubytovacieho zariadenia www.penzionhujer.sk, ktoré často navštevujem. Majiteľ ubytovacieho zariadenia zo svojej pôvodnej  www stránky stiahol všetky texty a slová typu "penzión". Problémom však zostal vlastne názov www stránky. Preto vyrobil novu www stránku a ubytovanie ponúka cez web www.ubytovaniebojnice.eu

Apartmánový dom poskytuje prechodné ubytovanie najmenej v piatich apartmánoch. Musí mať recepciu so zodpovednou osobou, ktorá je k nepretržite dispozícii, podáva informácie, všetky apartmány majú vlastné hygienické zariadenie a kuchynku. A preto na novej www stránke už používa zákonom prikázaný názov apartmánový dom.

Tak aby sa aj ďalší inšpirovali a dodržiavali ustanovenia zákona.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?